Jeg er utrolig glad i te. Drikker flere store krus hver dag. Earl Grey er en favoritt, gjerne på mørke høstkvelder.
Norgesgruppen, altså blant annet Meny og Kiwi har en litt dyrere og finere Earl Grey te enn mange andre. Den selges under varemerket Jacobs på Holtet. Earl Grey te i pyramideformede teposer i den reneste silke.
Jeg har aldri unnet meg slik luksus. Men det jøres unektelig luksuriøst ut. Hadde passet godt inn her i den herskapelig stilen i Drømmehuset. Teposer i silke.
Så viser det seg som det ofte gjør. Det er ikke gull alt som glimrer. Det er ikke alltid ting er så luksuriøst og fint som det høres ut som. Det er ikke silke i teposene, men nylon-plast. Verden vil bedras.
En ting er at teposene ble litt mindre luksuriøse, at silke viste seg å være nylon-plast. Slik er jo bare å smile av. Men det litt problematiske her er at teposene avgir mikroplast hvis de kommer i kontakt med – ja, nettopp; varmt vann. Noe teposer jo fort kommer.
Så her har forbrukerne sittet og kost seg med dyr te, og helt i seg mikroplast. Norgesgruppen har vært klar over den manglende silken siden 2019, men har ikke sett noen grunn til å ta affære. Ikke en gang ved å endre teksten på te-pakkene så den er overensstemmelse med innholdet. Først nå tar de grep. Ja, når de har fått solgt ut lageret de har av teen da. Det er ikke snakk om å trekke varen tilbake. Slik taper man jo penger på.
Leste om det, og det er ille at te ikke var i silkeposer. Jeg har aldri likt te, men finnes det ikke økologisk te?
Massevis av økologisk te.
Uff, vi får lage te av urtene vi tørker selv!
Te i løs vekt og som vi vet hva er i denne teen. Vært en del rare ting med te den siste tiden.
Tja. Eller bruke te i papirposer, og ikke i pyramider.
Husker du dei gammeldagse the- butikkene?
Black cat og Stockfeths selde te i lausvekt frå store spann. og så godt det lukta!
Eigne te-silar i metall, keramikk eller bambus sytte for at teen vart akkurat passe sterk.
No er nærmeste the-butikk i Gøteborg, så vidt eg veit.
Kom ikkje her å sei at verda går framover.
Jeg husker tebutikkene. Tror det er en på Majorstua i Oslo. Mener Datteren sier hun har vært der.
Mulig de selger i ferdige poser og ikke i de store boksene.
Det er te butikk på Majorstua.
Det var det jeg trodde.
Ikke gull alt som glimrer nei.. Noe viser seg å være TULL i stedet for gull…
Ja mye som bare er tull.
Selv om jeg ikke drikker te, så kunne jeg fysisk kjenne tilliten til Norgesgruppen som sådan smuldre opp- og fordufte.
Ja, det har du rett i.
Å herlighet! Ikke silke altså…. må sjekke te-beholdningen min. Selv om jeg har mest av ingefærte i slike løsvektposer 🙂
Best å sjekke, så du ikke sitter og koser deg med mikroplast-te…