Dagen i går var god, og det var ei langt blidere kjerring som sto opp i dag. På bloggtopplista har jeg avansert til en 11. plass og jeg har 80 flere sidevisninger enn jeg våknet til i går. Livet smiler for kjerringa akkurat nå, og jeg nyter det.
På plassen over meg på bloggtopplista ligger ei annen kjerring. Strikkekjerring. Hun har et innlegg hvor hun oppsummerer antall fullførte UFOer i januar. Altså hvor mange halvferdige strikkeprosjekter hun har fullført i januar.
Tallet er imponerende, spesielt når man tenker på at den kjerringa nærmest arbeider 24/7.
Jeg har og en god del UFOer liggende. Hvor mange aner jeg ikke, og har egentlig ingen plan om å telle. Tror og at jeg bør holde antallet hemmelig for Gamle gubben Grå. Han mente for noen år siden at jeg burde begynne butikk med halvferdige prosjekt.
Hvor mye jeg har strikket i januar kan jeg derimot svare på. Det er lett. Jeg har ikke strikket en maske. Og det, det har jeg faktisk litt dårlig samvittighet for.
Ikke på grunn av alle UFOene. De går ingen steder.
Men fordi jeg fikk boka på bildet i julegave av Yngste Sønn.
Først trodde jeg at sønn på 26 ville fortelle meg noe. Jeg trodde Klompelompe-oppskriftene kun var barneklær, og at boka var hans måte å opplyse om at jeg skulle bli bestemor. Men nei, de har visst klær til voksne og. Og boka ble levert med et ønske om en hjemmestrikket genser innen neste jul.
Snakk om utfordring! Jeg som brukte så lang tid på å strikke lue til Gamle Gubben Grå at en leser borte på Nord-Vestlandet forbarmet seg over fyren og sendte hjemmestrikket lue i posten. Skal jeg strikke en hel genser?!!!? Og det i løpet av ett år!
Nå har det gått litt over en måned siden jul, og jeg har ennå ikke strikket en maske.
Jeg har ikke en gang kjøpt garn. Og nei, jeg har nok ikke rester liggende til en hel herre-genser, i det minste ikke i samme type og farge.
Jeg vurderer å forhandle meg til å starte med noe litt mindre, som ei lue, et par votter eller kanskje et pannebånd? Genser er liksom et litt stort prosjekt for meg å gi seg i kast med. I tillegg ble ikke de to siste genserne jeg strikket noen suksess. (Sesam stasjon genser til Eldste sønn, og hestegenser til Datteren) Nå var det en gang tilbake i forrige århundre, men likevel.
Det er mange fine oppskrifter i boka, også av luer, pannebånd, votter, halser…. koppevarmere, rundstykker…
(Tror kanskje ikke jeg kan lure meg unna med bare å bake noen rundstykker, selv om jeg finner oppskrifta i boka.)
Det må bli mål for februar. Å få startet på et strikke-prosjekt fra boka.
Jeg tror ikke det blir en genser, men det skal garantert bli noe til Yngste Sønn.
Trodde det barnbarn på gang jeg nå…
..
Ja, hun er driftig. Men jeg tenker også hun strikker litt på jobb da hun driver for seg selv. Og da er det ingen som bosser over deg.
Har jeg ledig tid på jobben og hadde begynt å strikke så hadde jeg vel fått fyken eller en advarsel. Det tror jeg hadde blitt voldsomt leven av. Strikke i en matpause kan jeg i 30 minutter. Men det skal hentes mat, drikke kaffe og ut i 5 minutter..Så det kan jeg bare glemme..Flere pauser har ikke jeg på jobben.
Jeg har strikket på nattevakter og stille kveldsvakter.
Ja, da jeg pakket opp boka på julaften trodde jeg og at det var barnebarn på vei, og det uten at jeg en gang hadde hatt mistanke om noe kjæreste… Det gikk noen tanker gjennom hodet mitt til vi fikk oppklart misforståelsen. 😉
Han hadde vel sett strikkebok, og ikke studert den så nøye. Men det er mange fine oppskrifter i alle størrelser i boka.
Hihi, du får nok søke i tre eksemplarer…. å få innvilga ei lue elno! Jeg hadde nok kanskje muuuuligens rukket en genser, men jeg tviler! Strikkinga går litt i bølgedaler for meg altså! 🙂 mye fine oppskrifter da! Kjøpte meg litt nytt garn idag – til et bystrikk miniskjerf til! Det går fort – greit prosjekt! 🙂
Det er vel det at jeg ikke er så flink til å sette meg ned med strikketøyet. Strikket mye før og da hadde en genser på et år vært helt oppnåelig.