Enig med Frp – igjen.

På torsdag sto jeg på talerstolen i kommunestyret og måtte bare nok en gang si meg enig med Frp.  Ikke det en Rødt-politiker hevder for ofte, men som jeg har sagt en del ganger. Jeg tenker at når Rødt og Frp er enige, ja da bør partiene mellom dem og være enige. Slik er det nødvendigvis ikke.

Saken som var oppe til behandling var mobilitetsplan for Hønefoss. En plan for hvordan vi skal få færre biler i sentrum, og tilrettelegge bedre for syklende og gående. Det går på hvor mange parkeringsplasser og hvor de skal være, om det skal være bompenger og om det skal være et slikt rødt felt for syklister over torget. Ja, samt en del andre punkt det ikke er så mye uenighet om.

Så langt i debatten hadde vi bare debattert om saken skulle utsettes. Eller mest hadde debatten gått mellom Høyre og Senterpartiet om et utsettelsesforslag og et tilbakesendingsforslag var det samme. Da gikk Frp på talerstolen og fremmet nok et utsettelsesforslag. Men da med krav om at mobilitetsplanen først skulle opp til behandling høsten 2027. Altså etter neste kommunevalg.

Det var det forslaget jeg entret talerstolen for å støtte. Saken hadde skapt stort engasjement. Det var grunnen til at Høyre nå fremmet sitt tilbakesendingsforslag. I 2019 hadde vi en annen sak som valgte stort engasjement. Byplan. Da rigget flertallet slik at den var oppe til behandling 4 dager før kommunevalget. Ved å gjøre dette til en valgkampsak kunne velgerne få si sin mening gjennom stemmeseddelen. For meg kalles det en demokratisk prosess.

Forslaget fikk ikke flertall, men det fikk flere stemmer enn jeg hadde trodd. I tillegg til oss og Frp støttet INP og Senterpartiet det.

Nå ble det utsettelse av saken. Den kommer tidligst opp i første halvdel av 2026. De mest omstridte punktene som bompenger kommer trolig ikke opp før etter en utredning. Kjenner jeg Høyre rett kommer den opp til behandling i 2027, men før valget. De vil nok ikke at vi partiene som er i mot bompenger skal kunne sanke stemmer på standpunktet vårt.

2 kommentarer

      1. De fleste partier har jo noen gode forslag. Frp og Rødt er begge i mot bompenger f.eks. Muligens med forskjellig begrunnelse. Frp er mot bompenger fordi de er i mot skatter og avgifter. Rødt fordi det er en usosial avgift.

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg