Fredagskvelden

Helg! Og som jeg skrev  i innlegget Bruk helga fornuftig…. har jeg planer om å kose meg og lade batteriene.  Det er noe som heter at en skal yte før nyte. Så i dag har jeg stått på for å få alt slik jeg ønsker å ha det når Datteren kommer.  Det er ikke bare fordi Datteren kommer jeg har stått på. Jeg klarer bedre å slappe av når jeg har det ok rundt meg.

I kveld er jeg fornøyd.  Det er koselig pynt på bordet på trammen. Gresskarlykt  viser at skrømt og gjenferd er velkommen. Godteskåla har stått klar på kommoden I entreen. Det er fremdeles litt igjen, selv om vi har hatt en del besøk.

Middagen var Porsjonskjøttpudding med syltede tranebær.  Jeg skal ikke påstå at jeg har plukket tranebærene selv , men jeg syltet de tidligere i dag.

En trivelig kveld – og helga har så vidt begynt.  Disse dagene skal virkelig nyyytes.

 

Skinnende ren tornado

Ikke noe får så fart på hismorgrnet (jeg har masse ett) til denne kjerringa enn at Datteren kommer hjem. Hun er sånn ung kvinne som alltid stresser rundt med grønnsåpe og salmiakk og rengjør vanskelige flekket med sitron og natron eller bakepulver. Hvor hun har de genene fra aner ikke jeg.

At jeg og skulle ta meg i å se over alle potteplanter og klippe vekk alle vissne blader og blomster hadde jeg nok ikke prioritert for noen få år siden, men nå sto det langt opp på lista. Irriterende grønne fingre har hun også utviklet. Også de er jeg litt usikker på hvem hun har arvet fra.

Effektiviteten var virkelig høy, og 10.30 var jeg ferdig med de tingene jeg hadde på lista før jeg måtte ut å handle.  Må jo ha mat i huset når Datteren kommer.

Bruk helga fornuftig….

Det er fredag og praktisk talt helg. Min oppfordring til leserne mine er Bruk helgen fornuftig! 

Da mener jeg ikke at du skal stresse rundt å gjøre alt du ikke har rukket i løpet av uka av vinduspuss og løvraking. Ja hvis det ikke er slikt arbeid du slapper av med. Jeg tenker selvsagt heller ikke på trening. De som kjenner denne kjerringa godt vet at jeg sjelden eller aldri tenker på trening.

Finn på noe som gjør deg godt. Noe koselig. Noe som gjør at du får senket skuldrene og ladet batteriene.

Bor du i nærheten av Sola er en god ide å besøke Vibbedille på Solamessa Jeg skulle gjerne tatt turen, men det blir litt langt fra Hønefoss.

Datteren kommer hjem i helgen. Jeg skal få unna litt husarbeid nå fra morgenen av, og så skal jeg kose meg sammen med Datteren hele helga. Vi har planer om en tur til Hadeland Glassverkbi morgen. Kaffelere og titte litt rundt. Der vet vi at julestemningen allerede er på plass med julelys, eller vinterlys som det vel heter nå.  Dette blir en helg fylt av kos og gode opplevelser.

Fikk gjort mye, helt uten stress

Som jeg skrev i innlegget Leter etter hvilepulsen i går så trengte jeg å ha en litt roligere dag i dag. Bare surre rundt i mitt eget tempo. Gjøre det jeg følte for og ikke stresse med alt som jeg mener skal, bør og må gjøres. Det har jeg hatt i dag, og du verden hvor mye jeg har fått gjort!

Jeg våknet som vanlig tidlig. Det gjør jo at en får mer ut av dagen ikke sant?

Da jeg var hos Høvdingen I går fikk jeg med noen panteflasker. Så da tok jeg like godt å tok med panteflaskene her og de i bilen og pantet og handlet samtidig. Ferdig med handling før klokka var 10. Klappet meg pent på skulderen for det. Siden jeg hadde over 100 kroner i pantt unnet jeg meg et sånt juleblad. Jeg elsker jo slike blader med interiør- og hobbyideer.

Svoger ringte, og vi hadde en hyggelig prat.

Jeg ryddet og ordnet litt her.  La ut noen CDer til salg. Spent på om det er noe marked for CD er.

På kirkegården der grava til GGG er så er det ikke lov med slike engangs gravlys står det oppslag om. Det er skadelig for rådyr  og  miljøet.  Så jeg dro og kjøpte en ordentlig gravlykt i metall og med en lang stang til å stikke i bakken. Det er jo Allehelgens søndag på søndag. Da må jeg på kirkegården og tenne lys.

På hjemveien stoppet jeg på Coop og fikk kjøpt meg et stort gresskar. De hadde ikke det på Kiwi. Vel hjemme hulte jeg ut gresskaret og lagde lykt. Det er jo Halloween i morgen. Må jo ha gresskarlykt da.  Mange år siden vi har hatt det, men i år hadde jeg lyst til det.  Ble faktisk ganske fornøyd med lykt og. Bilde får komme i morgen når jeg får lyst i den. Koser meg med slikt, i det minste når jeg føler at jeg får det til.

En liten strekk på sofaen ble det også tid til før jeg begynte på middagen. Ikke noe spennende. Bare en gryterett fra Toro og ris.

Hundene har også fått sine 4 turer. Jeg er fornøyd med hva jeg har fått ut av dagen, og det helt uten stress.

 

 

Prøve å være i andres sko…..

Jeg har unlatt å uttale meg om det lite gjennomtenkte utsagnet til Krfu-lederen.  Latt det bli forbigått i stillhet. Slik høflige og vellopdragne kjerringer ser en annen vei når noen gjør ei skikkelig blemme. Spesielt når det er unge mennesker på 20 år som tråkker i salaten.

Jeg har vært 20 år og abortmotstander selv. Ikke så abortmotstander at jeg mente at kvinner som ble gravide etter voldtekt ikke skulle ta abort. Det har jeg alltid ment at er greit. Jeg er hverken hjerterå, følelsesmessig avstumpet eller mangler evnen til å sette meg inn i andre menneskers situasjon. Men jeg har vært ung og dum og kommet med mange rare uttalelser.

Grunnen til at jeg nå likevel kommenterer denne saken så er det mer på grunn av KrF lederen Ulstein sin håndtering av saken.

Der Erna, Marie og muligens også Jonas ville innkalt til en liten samtale. Rettledet og rådet den unge håpefulle til å trekke utsagnet, eller i det minste komme med en beklagelse til alle som føler seg tråkket på har jeg mer følelsen av at Ulstein heier og applauderer. Og Ulstein kan ikke skylde på at han er ung og dum….  Ulstein kan ikke skylde på at han er ung.

I et intervju med VG i går kommer han tilsynelatende godt forberedt for å snakke om Hovlands uttalelse. Likevel klarer han ikke å svare på om han er enig i uttalelsen.Det er det første, og i grunn det eneste, spørsmålet VG stiller. De gjentar det relativt mange ganger, men får ikke noe svar fra KrF lederen. I stedet trekker han mobbekortet, kritiserer SV sin abortpolitikk og ser overhode ikke noe kritikkverdig med uttalelsen til Hovland.

Hovland er ung og ny i medienes søkelys. Jeg kan tilgi henne for å ha kommet litt skjevt ut fra hoppkanten.  Ulstein skremmer meg. Det gjorde han i valgkampen og det gjør han nå.  Er det kristen-fundamentalistene som har overtatt KrF?  Det gir grunn til bekymring.

 

Fjernstyring av busser.

 

Det har kommet frem i nyhetene de siste dagene at det triller busser rundt forskjellige steder i landet som kan fjernstyres fra Kina. Så også på Ringerike.

Jeg har ikke noe i mot kinesere sånn en for en, likevel finner jeg det betenkelig at Xi Jinping kan overta styringa av bussen til Ådalen eller Oslo en dag han kjeder seg. Har ikke tanken på st det kanskje ikke var så smart streifet de som har undertegnet kjøpekontrakten? Ja, for jeg antar de forsto teksten i kontrakten, og ikke bare undertegnet på et dokument med en hel haug uforståelige kinesiske tegn de ikke forsto det skvatt av.

Hvilken interesse Xi Jinping skulle ha av bussen til Ådalen er jeg usikker på, men å lage totalt kaos i kollektivtilbudet på sentrale Østlandsområdet kan jeg i gitte situasjonen forstå at kan ha en hensikt.

 

Starten på en megaopptur?

God morgen kjære lesere!❤️

Overskriften og den positive starten på dette innlegget har jeg lånt av Monica. Klokka er 06.37, jeg har snart vært våken en time. Jeg er nok ikke like positiv som jeg forsøker å gi inntrykk av.

Nei det var ikke hundene som dro meg ut av Tornerosesøvnen. Det var blæra. Blæra og en vond kropp. Kidd som har vært den som har dratt meg ut på tudlige morgenturer de siste dagene sto opp og svinset rundt, men da jeg tok frem hundebåndet og foreslo tur løp han og la seg i hundesenga på soverommet igjen. Hadde tydeligvis verken behov eller lyst til å gå ut. Det hadde ikke jeg heller, så jeg insisterte ikke. Vi tar det når det blir lyst.

I dag skal jeg ha en rolig dag. Trenger det. Duracell-kaninen har flatt batteri som GGG svarte en gang for mange år siden når Yngste Sønn spurte hva det var med meg.  Jeg lå rett ut på sofaen med lukkede øyne, og gjentok med ujevne mellomrom og monoton stemme: Jeg skal snart reise neg og ta oppvasken.

Mer sliten enn trøtt egentlig. Behov for å surre rundt med mitt uten tanke for klokke og hva jeg må. Så helt greit at neste avtale i kalenderen først er på mandag klokken 18. God tid til å lade batteriene.

Har absolutt ikke tenkt å tilbringe dagen på sofaen.  Men tla dagen gå i litt rolig tempo.  Jeg ser lyst på de kommende dagene. Har tro på at de blir fine og at batteriene blir ladet.

Ha en fantastisk dag, venner.

 

Leter etter hvilepulsen

Hjertet dunker i brystet. Pulsen dunker i tinningen. Jeg skjellte nettopp ut telefonen min. For noen få minutter siden var det hundene jeg skjellte og smellte på. Ok, det er bare å innse det. Denne kjerringa er litt vel sliten.

Jeg har hatt syk hund. Det tar på. Heldigvis begynner han å bli bedre nå. Avføringen er normal og han har begynt å både spise og tigge ved bordet igjen. Det er godt. De siste dagene har det vært mange turer med hundene til alle tider av døgnet. Det er ikke alltid jeg har hatt med telefonen når jeg har gått ut med hunden(e) så jeg aner ikke hvor mange skritt eller kilometer jeg har gått. Tipper rundt en mil hver dag. Muligens mer på mandag.

I går hadde jeg en litt heftig diskusjon om by- og stedsutvikling. Jeg liker debatt, men ble muligens litt vel engasjert. Eller ikke engasjert. Jeg ble rent ut sagt forbanna. Ikke fordi  noen mente noe annet enn meg, men mer på grunn av debattklimaet. Jeg tåler å bli motsagt, men jeg tåler ikke å bli snakket til som om jeg var mindre begavet.

I dag har jeg vært ute hos Høvdingen.  Koselig det. En god prat, kaffe og wienerbrød. Men også litt praktisk hjelp som vedbæring, oppvask og litt matlaging. Det gikk noen timer.

Vel hjemme ventet to hunder som ville på tur, så da fikk de det. Etterpå kastet jeg meg over middagslsgingen, tente opp i ovnen og begynne med husarbeidet her hjemme.  Det er alltid nok å henge fingrene i når en har hus og hjem.

Det var da jeg skjellte ut hundene som kranglet om det meste jeg kjente at pulsen dunket litt mye at jeg kom til at det kanskje var greit å avslutte dagen litt rolig. Å pådra seg hjerteinfarkt fordi en liksom skal være kjerringa som fikser alt ser jeg ikke på som direkte smart.

Så jeg la meg på sofaen. Husarbeidet stikker ikke av. Ikke er det nevneverdig fare for at noen andre gjør det heller. Da jeg tok pulsen var den skremmende høy.  Kanskje ikke direkte farlig,  men greit å roe ned litt.

Da ringte telefonen. Displayet viste at det var noen som pleier å tappe meg for energi mer enn de tilfører.  Jeg kjente helt klart at jeg ikke orket å høre på syting og klaging i kveld. Så jeg tok ikke telefonen, jeg skjellte den likegodt ut. Altså ikke den som ringte, den fikk ikke svar., men selve telefonen.  Da er man kanskje litt vel sliten?

Jeg fikk roet meg litt ned før neste telefon. Ukjent nummer, men jeg tok den. Vet ikke helt hvorfor. Det var fra Blindeforbundet. Denne gangen var det for å tigge penger ikke påvirke politiske prosesser som i forrige uke. Det ble rn kort samtale.

Noen minutter etter det ringte søsteren min. Hun ringer sjelden for å klage, så den telefonen tok jeg. Endelig noen jeg kunne klage litt til. Er det ikke det man har storesøstre til? Det gjorde i det minste godt å prate med henne.

Når det nå nettopp ramlet inn en invitasjon fra Nei til EU om et åpent møte med besøk av både Lundteigen og Banjo-Kari begynte jeg faktisk å le. Det var en litt rar sammensetning, men det kan jo bli et bra møte. Kanskje jeg drar. Det er et par uker til, så jeg får se.

Pulsen har blitt adskillig lavere. I morgen er en dag helt uten program. På fredag kommer Datteren. Det venter noen fine dager. Jeg skal passe på å lade batteriene. Prøve å huske på at jeg ikke er kjerringa som fikser alt, men ei uføretrygdet kjerring I sorg. Det eg helt ok å roe litt ned i blant.

 

 

 

Ekte kjærlighet

I dag er det Vivian som ligger på plassen over meg på topplista.  Hun har skrevet et veldig fint og klokt innlegg med tittelen Ekte kjærlighet. Det er et innlegg det er vel verdt å lese.

Mange er så opptatte av de ytre ting på leting etter partner. Utseende. Stilling. Økonomi. Bolig. Det var sånn til en viss grad da jeg var ung på 80-tallet, men jeg tror det er langt verre for de som er unge nå.  Alt må liksom være så perfekt med både den utvalgte og en selv.

Eller det er ikke bare de unge som er opptatte av fasade. Da jeg hadde møte med presten for å forberede begravelsen til GGG stilte presten spørsmål om utdanning, stilling, hvor GGG hadde arbeidet og hvilke reiser vi hadde tatt. Han måtte ha litt informasjon for å skrive minnetalen. Jeg husket jeg sukket innvendig og tenkte Er det det presten skal stå og messe om ved kista? Alle de tingene GGG følte at han hadde feilet på? Alle de forventningene han alltid hadde følt på at han ikke hadde levd opp til? Skulle det bli ettermæle hans? En mann som liksom ikke hadde lykkes?

Jeg svarte på prestens spørsmål.  Nevnte noen av stedene GGG hadde arbeidet. Noen fine restauranter, den siste arbeidsplassen og steder jeg tenkte Svigermor ville være fornøyd med at ble nevnt.  Jeg ramset opp de få reisene vi hadde tatt, men jeg syntes både stillingene og reisene sa fint lite om hvem GGG var som menneske.

I minnetalen jeg holdt i kirken under begravelsen forsøkte jeg å utfylle prestens tale. Sette ord på hvem GGG var.

CV og eksotiske reiser sier i grunn svært lite om hvem man er som menneske. Det som betyr noe er jo hvem man er innerst inne, hvilke verdier man har, hva man står for.
Du var en mann som satte familien vår høyt, som trivdes hjemme, og som var utrolig snill. En som var der for meg og ungene. Da vi ble spurt om adjektiv til å beskrive deg i dødsanonsen kom det raskt fra ungene: Stødig,
Det synes jeg er veldig dekkende. Du var en å lene seg på.

Noen har litt humoristisk kalt deg for støttekontakten min. Det er kanskje noe i det, men du var langt mer enn en støttekontakt. Du var det trygge, faste holdepunktet for både ungene og meg. Den jeg kunne ringe når jeg hadde krasja med bilen, knekt et bein eller gjort noe annet dumt. Du kom og hjalp meg, alltid uten et bebreidende ord om hvor dum eller klønete jeg hadde vært.

Du var der når jeg kom sliten og frustrert hjem etter tunge lønnsforhandlinger eller harde politiske debatter.  Du lyttet mens jeg øste ut min frustrasjon, fikk snakket meg tom. Du var en utrolig god lytter.

En god lytter og en kunnskapsrik person.
Det er ikke få ganger jeg har innledet en samtale med deg med ordene Kai, du som vet så mye… Og du hadde svaret på det meste jeg lurte på, Om det var smeden sin status i samfunnet på 1700-tallet, hvem som var finansminister før krigen eller hvor jeg hadde lagt nøklene mine.

Ekte kjærlighet dreier seg om noe av det samme. Det er å finne en som er der for deg. Som du kan lene deg på når livet er tøft. Som du vet stiller opp når du trenger det og som er like glad i deg når du har gjort noe dumt eller ikke lever opp til forventningene om det perfekte menneske.

Nå som GGG er borte er det jo det jeg savner. En å lene seg på. En som kjenner meg ut og inn og vet hva jeg trenger, selv når jeg ikke vet det selv. En å prate med. En som er der for meg. Alt det GGG var for meg hver dag.

Alt det ytre, som Drømmehuset, det skapte vi sammen. Vi startet med relativt lite i en leilighet vi leide av sykehuset. Så ble det etterhvert rekkehus, huset i skogen og i 2007 Drømmehuset, et helt ok hus fra 80-tallet som langt fra er perfekt.

Ekte kjærlighet handler ikke om perfekt fasade eller perfekte liv. Ekte kjærlighet er å være der for hverandre og sammen gjøre det beste ut av det livet man har.

 

De små øyeblikk

Klokka er 6.57. En ny dag starter snart, men først skal geg sitte å kose meg med tekopp og tastatur og reflektere litt over de små øyeblikk som hverdagen og livet vårt er fullt av. Det er Janne Nordvang som er på plassen over meg på topplista.

På fredag hadde jeg bedt Eldste Sønn hit på pinnekjøtt. Det ble en koselig kveld sammen med guttene og med Datteren med på telefon deler av kvelden.   Til helgen kommer Datteren hjem. Det er to måneder siden jeg så henne sist. Gleder meg. Tid ned ungene mine, det er fine øyeblikk.

Det er ikke bare pinnekjøttet som har vært sånn forsmak på jula. Jeg har og sittet foran et sprakende peisbål med julebrus og julebok. Koste meg virkelig. Boka fikk jeg i julegave av Svigermor i fjor. Jeg fikk flere bøker til jul som jeg startet på først, og da heg kom til denne ute i februar en gang var liksom ikke hodet innstilt på juleromaner. Men nå, nå er boka midt i blinken som opplading til jula som jeg er så glad i.

Det har som vanlig vært en del turer i tett furuskog også den siste uka. Tur i skogen med hunder er balsam for sjelen. Spesielt når oktober er så mild og varm som den har vært i år.

Ja når jeg tenker på ukas små øyeblikk må jeg ikke glemme lørdagen.  Helt plutselig ble det den venninnekvelden med kaffe med to venninner og middag med en av dem. Utrolig koselig å få skravla litt både om alvor og moro.  Gode venner er virkelig med på å skape gode øyeblikk.

Nå har det lysnet. Tåka ligger tett rundt Drømmehuset. Snart skal jeg ut på tur med hundene. Tåke-tur i tett furuskog kan gi en trolsk stemning. Senere i dag venter litt politikk. Hverdagen er full av små øyeblikk bare en ser etter.