Maske er stikkordet hos Frodith i dag.
Vi har vel alle masker vi gjemmer oss bak i blant. Klistrer på oss den positive maska før vi forlater hjemmet. Alt bra med meg. Redd for å vise omverdenen hvordan vi virkelig har det.
Det har jo nesten blitt synonymt med noe negativt å vise sitt sanne ansikt.
Hvor har det blitt av ideen om at ærlighet varer lengst?
Hvorfor er vi engstelige for å vise hvem vi egentlig er?
Jeg tror det kommer av et ønske om å fremstå som – feilfri?
Eller kanskje ikke feilfri. Vi må bare fremstå som normale. Som alle andre. Ikke skille oss ut.
Jeg er ikke så redd for å skille meg ut. Ikke så redd for å være meg selv.
Men også jeg bærer masker. Også jeg ønsker å fremstå som noe annet enn det jeg er.
Kjerringa som fikser alt var en av maskene.
For selvsagt har jeg aldri fikset alt. Jeg har følt meg like utilstrekkelig som alle andre. Følt at oppgavene løp foran meg og jeg halset bak og forsøkte å rekke alt jeg burde.
Spar krokodilletårene dine sa et menneske en gang til meg med forakt i stemmen.
Hun ga uttrykk for at tårene mine var en maske jeg tok på meg for å få medynk.
Lite visste hun at så hudløs, fortvilet og hjelpeløs som jeg følte meg i det øyeblikket har jeg sjelden følt meg.
Tårene var ekte nok, og jeg hatet dem!
For alt i verden ønsket jeg i den stunden og vise meg tøff og hard. Gjemme meg bak en maske av stein, være den kjerringa som fikset alt slik som jeg ønsket å fremstå. Ikke vise akkurat denne personen hvor sårbar jeg er.
Er det ikke nettopp det maskene er til for? Å unngå å vise sårbarhet?
Tankevekkende innlegg her..Både sårt og trist på en gang. Og man har kanskje lett for å dømme andre mennesker.
At tårene ikke er ekte, at det er et spill!
Ja, man dømmer sikkert mange ganger på feil grunnlag.
Jeg tror det er sunt med LITT maske. Et lite filter for å ikke bli FOR sårbar. Men FOR mye masker, heller ikke bra…
Du har rett. Vi trenger maskene våre noen ganger, for ikke å vise oss for sårbare. Samtidig må det ikke være et nederlag å miste maska og vise seg som et menneske.
Ja, jeg tror mange bruker maske for å ikke vise sårbarhet……….! Det er bare trist at en skal få stygge kommentarer når en viser seg uten maske – jeg har opplevd det samme sjøl!
Jeg tror denne her koste seg ved å se meg sårbar.