13.000 skritt..

På bildet som er tatt nå i dag ser dere Hensfossen. Hensfoss er et fossefall i Ådalselva og ligger ved Hen rett på andre siden av skogen her. Den har en total fallhøyde på 24 meter og er i sin helhet utbygd for kraftproduksjon, gjennom Hensfoss kraftverk.

Dere ser den flotte jernbanebrua som går over fossen. Det er en del av Randsfjordbanen som ble åpnet i 1868.

Det store bygget dere ser ved siden av fossen er Hen mølle. Jeg er usikker på hvor gammel den er, men storhetstiden for Hen som industritettsted var på slutten av 1800-tallet og en stund inn på 1900-tallet.

I dag har vi gått til Hensfossen, men vi tok en annen vei enn vi pleier. Egentlig var det vel heller ikke til Hen vi hadde tenkt oss, men la meg ta det hele fra begynnelsen.

Planen var å kjøre innerst ved Begnamoen og så rusle et stykke innover veien forbi Kaldbekk. Kaldbekk er en kilde hvor enkelte Ringerikinger reiser for å hente seg kildevann. Veien er stengt i begge ender med bom og er et flott sted for en rolig spasertur i frodig natur.

Gamle Gubben Grå, hundene og jeg rusla oppover langs grusveien langs elva og utforsket små stier, grusveier og mer eller mindre gjengrodde kjerreveier.

Det ble litt fotografering og på ett eller annet tidspunkt spurte jeg Gamle Gubben Grå om han visste hvilket område vi så på andre siden av elva. Han er ikke så kjent som meg i området, og harheller ikke vært med meg på alle mine turer for å utforske grusveier og stier. Jeg har jo holdt på med det i årevis.

Nei, Gamle Gubben Grå var usikker. Han ville heller ikke tippe. Forstår han godt, for med hans stedsans og manglende kunnskap om hva hver minste flekk i Ringerike heter kunne han fort ha hørtmin trillende latter. Jeg har rn tendens til Ålesund av og ikke med i slike situasjoner.

Så da bestemte jeg at vi skulle fortsette å gå helt til Gamle Gubben Grå kjente seg igjen.

Her trodde jeg det skulle løsne for Gamle Gubben Grå.Vi står ved Hensfossen kraftverk og ser over på bebyggelsen på andre siden av elva. Men, niks. Jeg pekte på skiltet på kraftstasjon. Hensfossen og la fingeren over fossen.  Hen leste Gubben og så forundret over elva. Tydelig at han ikke helt klarte å plassere hvor på Hen vi var, så vi måtte gå de siste meterne opp til brua, fossen og jernbanebrua. Da skjønte han hvor vi var. Pekte på det store bygget og spurte for å få bekreftelse på at det var mølla.

Nå har han lært seg en ny turvei i nærområdet som er fin til hundelufting, og vi kunne snu og rusle tilbake til bilen. Det ble noen skritt i dag. Jeg kan og krysse av for både fått puls og pust samt at svetter har silt. Så da kan jeg krysse av for treningsøkt i ferien. Trening på en søndag når jeg til og med har ferie. Ikke verst. Fornøyd med meg selv innvilger jeg meg selv en liten strekk på sofaen. I følge skrittelleren har jeg gått over ei mil.

6 kommentarer

    1. For en flott turområde på dine kanter, og flotte bilder. Hos meg er det delvis overskyet, kald nordavind og 11 grader. Benyttet søndagen til å kaste meg over en krimbok av en svensk forfatter. Lese bok er balsam for sjela er min vurdering. Bravo 13000 skritt er kanonbra! 👏🏻

    2. Så bra tur og så mange fine bilder. Vakkert på den kanten ja.
      Så bra GGG blir lært opp og kan terrenget og finne frem, hvis det blir tåke eller er er på tur alene.

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

    Dette skjemaet er beskyttet av reCAPTCHA.
    Googles Personvernregler og vilkår for bruk er gjeldende.

Siste innlegg