Film er best på kino…..

Jeg er ikke et film-menneske. Det er sjelden jeg sitter nede i kjellerstua og koser meg med en god film. Noe av grunnen til det kan nok være at jeg og Gamle Gubben Grå har veldig forskjellig syn på hva som er en god film.  Han er mer opptatt av action, krig og historie. Når jeg spør han om han kan gi meg navnet på et par gode filmer han kunne ha kost seg med på en filmkveld svarer han filmer som Ni liv og Broen over Kwai.  Begge disse filmene kom i 1957. 6 år før Gamle Gubben Grå ble født. Begge filmene er helt greie filmer, men jeg har sett dem en god del ganger før. Helt fra jeg var barn og de med ujevne mellomrom gikk som mandagsfilm på NRK. (Som jo var den eneste kanalen man hadde på den tiden.)  Disse filmene ville ikke lokke meg ned kjellertrappa, da blir jeg heller oppe i stua med en god bok.

Selv om vi har stor nok TV, mener jeg fremdeles at film er best på kino. Og på kino er jeg så og si aldri. Sist var i februar 2022. Da så vi (ja, Gamle Gubben Grå var med) Trøffeljegerne fra Piemonte. Det var en film etter min smak.

Allan kommer med en filmanmeldelse i sitt siste innlegg. Det er heller ikke akkurat en ny film, selv om den er 30 år yngre enn yndlingsfilmene til Gamle Gubben Grå. Han skriver om Cinema Paradiso. Den kom i 1988.

Når jeg ser tittelen tenker jeg at Den har jeg sett. I mitt stille sinn ser jeg for meg meg og “Broderen”, en svirebror jeg hadde i studietida, på kino sammen en gang vi begge hadde kjærlighetssorg. Årstallet kan stemme, men når jeg leser anmeldelsen til Allan og ser klipp fra filmen på You Tube ringer det ingen bjeller.
Filmen “Broderen” og jeg så den kvelden har ikke satt varige spor. Mulig det var en helt annen film.

Jeg får faktisk lyst til å se Cinema Paradiso etter å ha lest filmanmeldelsen til Allan. Nok en gang inspirerer Allan meg. Skulle ikke forundre meg om vi har filmen i vårt (Gamle Gubben Grå sin) rikholdige DVD/VHS samling nede i den før omtalte kjellerstua. Ellers er det vel mulig å strømme slike filmer i våre dager, eller hva det nå heter. Jeg har som sagt liten interesse for film. Jeg regner med at den ikke går på en kino nær meg for tiden.

Jeg sjekker for sikkerhets skyld kinoprogrammet på Hønefoss kino. Cinema Paradiso går selvsagt ikke der nå. Men da jeg skroller meg gjennom programmet blir det klart for meg hvor forskjellige Gamle Gubben Grå og jeg er. Mens Gamle Gubben Grå nok ville valgt filmer som The New Avengers (Thunderbolts*), Warfare og Mission: Impossible – The Final Reckoning ville jeg valgt filmer som Pingvinen og professoren, Sommerboken eller Paddington i Peru. (Finnes det noe mer bedårende enn Paddington?)

Vi får se om det blir filmkveld i kveld, eller om vi finner på noe annet å bedrive tiden med.  Men takk for tipset, Allan. Jeg fikk lyst til å se filmen.

4 kommentarer

    1. Ikke sett filmen, men det er fint på kino. Det er en av de tingene jeg skal ta meg tid til utover nå.
      Sånne ting man ikke har følt at man har tid til. Sløsing med tid, å sitte rolig i 2 til 3 timer. Har jeg følt på.
      Ser jeg på film hjemme, så kan man dele den opp på flere kvelder.

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg