Tekopp og tastatur

Gradestokken viser minus 20 i dag, men jeg skal ta meg sammen og ikke klage over det. Skal jeg tro meteorologene er det i dag og deler av morgendagen igjen og så kommer mildværet. Varmegrader hver dag hele neste uke. Det kan tyde på at våren så smått er på vei. Vi må gjennom en periode med is og glatta først, men så, så er det håp om vår – eller et nytt lass med snø og kulde. Vel, været får jeg ikke gjort noe med men plutselig er jeg kommet i en alder hvor jeg er opptatt av værmeldinger og langtidsvarsler.

Noe annet som plutselig opptar meg litt er Melodi Grandprix, Mine betraktninger over deltakerne i dagens delfinale kommer senere i dag, Sånn rett før sending hadde jeg tenkt slik at leserne mine har mine tanker om delfinalistene friskt i minne når de skal avgi stemme. Smart ikke sant?

Klarer heller ikke å slippe helt taket i Sandra Borch og mastergrad jukset.
Hun er sikkert ikke den eneste studenten som har tatt noen snarveier og brukt klikk og lim i stedet for å suge teksten av eget bryst. Men når du vet at du har jukset på masteroppgaven, for slikt vet man, burde man ikke da tenke seg om både en og tre ganger før man sa ja til å overta som minister for nettopp høyere utdanning?
Ikke minst når man tenker på hvor mange av regjeringskollegaene som har måttet gå de siste årene fordi media har spadd opp alt fra juks med reiseregninger, pendlerboliger, aksjekjøp eller forhold til folk man ikke burde ha et forhold til.
Hva får en til å tro at ingen vil oppdage skjelettene man selv har i skapet?
Mastergradjukset ble ikke funnet av en gravende journalist, men av en masterstudent som tok en kikk for å se på kvaliteten til en masterstudent som hadde klart å nå helt til topps. Kanskje sjekket den unge studenten fra Røyse forbildet sitt?

Vel, Sandra var i det minste smart nok til å legge seg flat og ta sin stresskoffert og gå i løpet av få timer.
Ingen lang dryg febrilsk padling, ydmykende innkalling til Statsministeren før man med røde øyne kungjør at en har funnet ut (med litt påtrykk) at det beste er å trekke seg.

Jeg synes i grunn litt synd på Støre i dag. Blir nok ikke noen skitur i marka i helga. Han må ut på Statsråd jakt. Snart må det vel være relativt få å ta av, det har vært noen utskiftninger. Mulig det er lurt å velge en minister uten høyere utdanning. Da er det jo ikke fare for at det finnes noe juks med eksamnensoppgavene.

Blir ikke noen kaffe-latte I dag, selv om det er lørdag. Gamle Gubben Grå har stukket av mef bilen. Vel, da blir det en liten strekk under pelspleddet på sofaen i stedet. Det er tross alt helg.

 

10 kommentarer

    1. Først syntes jeg synd på henne, men det var helt til jeg leste at hun hadde anket saken m studenten som ble tatt for selvplagiat til Høyesterett. Hun vant i lagmannsretten, sikkert med sympati fra de fleste av oss, og så anker SB den videre til Høyesterett med bl a kommentarer som «reglene for plagiat er så enkle å følge at osv osv». Da syns jeg faktisk det er lov å syns at hun er passe dum (arrogant) og at hun bør miste graden sin på lik linje m andre. SB hadde jo ikke en gang giddet å forsøke å skrive om tekstene. De hadde samme skrivefeil og hermetegn som oppgavene hun klippet fra.

      1. SB er en frisk politiker jeg har hatt sansen for. Samtidig hun burde forstå at det fort kunne bli oppdaget at hun hadde tatt noen snarveier med den Masteroppgava. At det ville se svært uheldig ut for en Minister med ansvaret for Høyere utdanning. Så hvorfor takke ja til den stillingen? Hun var jo alt minister.
        Og ja, hun var hard mot studenten med selvplagiat. De behøvde ikke ha anket den til høyesterett. Jeg er enig med deg i at det ser svært dumt ut nå.
        Samtidig. Det tok bare timer fra saken om jukset ble kjent og til hun trakk seg. Det står det respekt av! Det er nok av de ministrene som ikke har såpass gangsyn.
        Om hun må miste graden sin har jeg ikke store formeninger om, jeg er ikke akademiker. Men for meg virker det logisk. hadde man jukset på et idrettsarrangement hadde man blitt fratatt medalje og plassering. Det samme burde i høyeste grad gjelde innen akademia.

      1. Hører at Kjerkol er litt ute å kjøre, (eller ror litt) nå.
        Kan noen tipse Jonas om at jeg er interessert i den ministerposten. Jeg har ikke masteroppgave, kanskje en fordel for en ministerpost i våre dager.

        1. Kjør på – dette ville du klart med glans!

          Ja, hun er ute og sykler også, men den dama der – kommer ikke til å innrømme noe vet du.

          1. Hehe. Hun har skrevet oppgaven sammen med en medstudent. Regner med at den medstudenten har fått telefon fra en svært så sinna Kjerkol…
            De skrev oppgaven i 2021. Godt voksen var dama da.
            Jeg kommer fra et miljø hvor svært mange “bare måtte” ta en master. Tror den mastersyken som bredde om seg forrige tiår gjorde at litt for mange tok mastre uten å helt ha tid nok å sette av til å gjøre det på en god måte.

    2. Så kommer Kjerkol etter! Må bare si at jeg har gleda meg til å se hva du skriver om SB idag………! Det er lissom litt søkt at ho har glemt sine egne bravader, men…..! Spent på hva som skjer videre – flere avganger? – og hvem kommer som etterfølger(e)……………!

      1. Støre har sin akademiske utdannelse fra Institut d’études politiques de Paris. Kanskje ikke så lett å sjekke for plagiat. Tror egentlig ikke Støre er typen til å ta snarveier.
        Vedum har grunnfag i sosiologi og mellomfag i statsvitenskap ved Universitetet i Oslo. Han har altså ikke noen Master å sjekke. Så det går nok greit.

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg