Brød og sirkus.

Som jeg skrev om i innlegget Rene syklubben…..  har vi ikke noen ordfører lenger. Eller, i morgen har vi ikke noen ordfører lenger. Da vil han høyst sansynlig bli innvilget fritak for vervet.

Jeg trodde egentlig det var slik at da rykket varaordføreren automatisk opp og ble ordfører, men så enkelt er det visst ikke.

Det som det ligger i kortene at  kommer til å skje for at ting skal gå riktig for seg er ar ordføreren i første omgang får permisjon fra vervet fra i morgen og til neste kommunestyremøte 26. mars. Vi trenger litt tid på å finne ut hvem som skal bli ny ordfører.  Det kommmer ikke av at vi ikke har kandidater som kunne påta seg oppgaven. Det sitter garantert opp til flere klare til å rekke opp hånda og si Jeg vil! Så nå blir det en måned hvor partiene prøver å søke mest mulig støtte for sin kandidat.

Slike sonderinger som det  heter har man etter hvert kommunevalg hvis ikke et parti har rent flertall. Hvilke partier skal samarbeide for å få flertall? Ved sonderinger etter et kommunevalg har man flere kort på hånden.  Hvis, for eksempel Høyre får ordføreren så får SP varaordføreren og lederen av et hovedutvalg, så eller så mange plasser i formannskapet osv. Gjerne blir det og laget en avtale mellom de partiene som skal samarbeide som går på politiske saker. Som at man ikke skal privatisere helse, legge ned skoler eller innføre eiendomsskatt. Partiene som skal samarbeide ønsker å ha inn sine hjertesaker i en slik avtale.

Etter forrige kommunevalg inngikk Høyre, Senterpartiet, Frp, Krf, Venstre og Pensjonistpartiet et slikt samarbeid. Høyre, som største parti fikk ordføreren og SP  varaordføreren. Så etter den avtalen burde det bare være fir Høyre å bli enige internt om hvem som er deres ordførerkandidat. Men dessverre er det ikke så enkelt. For Venstre forlot samarbeidet raskt, og i fjor brøt resten av samarbeidet samnen. Avtalen fra sonderingene etter valget gjelder ikke lenger. Budsjettet vi vedtok i desember er et samarbeid mellom Høyre, AP, SV, Venstre, MDG og Krf. (Usikker på om Pensjonistpartiet var med.)  Så det må nok nye sonderinger til. Og slikt rekker vi ikke på de 48 timene fra det ble kjent at ordføreren trekker seg og frem til kommunestyremøtet begynner.

Det er derfor foreslått at ordføreren får permisjon fra vervet frem til neste kommunestyrwmøte i mars, og endelug fritak da. Når en ordfører har permisjon rykker varaordføreren automatisk opp som ordfører i permisjonstiden. Slik kan vi sikre at vi har ordfører også neste måned. En god løsning, spør du meg.

Så til pop-cornet. Hvis varaordføreren skal værw ordflrer en måneds tid, trenger vi en varaordfører-vikar den måneden. Hvem denne vikaren skal være må vi bestemme i morgen. Jeg vil anta det finnes flere kandidater som kan tenke seg det vikariatet.  I lokalavisa ser jeg at lederen for Industri og Næringsoartiet lanserer seg selv, men jeg antar at også representanter fra de to største partiene har sine kandidater. Uten at de nødvendigvis fronter det i avisen flr de vet hvor mye støtte de har.

For å gjøre kabalen litt mer komplisert. Etter valget i 23 var Høyre det største partiet. Nå som ordføreren har meldt seg ut av partiet er AP og Høyre like store…. Har like mange representanter.

Gruppelederne har møte i ettermiddag og skal forsøke å bli enige om varaordfører-vikaren.  Ingen skal komme å si at lokalpolitikk ikke kan være spennende.

 

 

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg