Disse tidlige morgnene…

Dagen startet tidlig i dag. Klokka hadde ikke rukket å bli 6 ennå før Kidd og jeg bega oss ut på morgentur. Tråkke nye spor i snøen som har føyket i innkjørselen.

Å gå fra varm og god seng til minus 8 som i følge Yr føles som minus 14 kan betegnes som en frisk start på dagen. Når man er innstillt på at det blir en morgentur er det ikke så ille. Litt godt og å gå der i månelyset og ha verden for seg selv. Det var en fin måne i natt. Litt vanskelig å få frem på bildet.

Innstilling til det man bedriver tiden med har mye å si. Vanligvis når jeg er ute på mine mattlige vandringer med hund pleier jeg å ha skuldrene trukket opp mot ørene, bøye nakken og stirre i bakken mens jeg går og tenker stakkars meg, stakkars, stakkars meg…Turen blir ikke særlig lystbetont på den måten.

Jeg har en gammel hund. Det er ikke så rart at den ønsker seg en tur ut nåt den våkner. Det første jeg gjør om morgenen er jo å gå på do. Ikke så rart at hunden har det samme behovet. Siden jeg nå har ansvaret for den hunden alene er tidlige morgenturer blitt en del av hverdagen. Det må jeg bare finne meg i.

I dag tenkte jeg at det var best å ta turen før tekoppen. Mer sansynlig å få nyte den tekoppen i ro og fred, og økt mulighet for å få kost meg med alt innholdet i koppen mens det fremdeles er varmt. Rimelig mange ganger har jeg litt oppgitt mått forlate den tekoppen lenge før den er tom – og så komme tilbake til et krus med kald te en halvtimes tid senere. Da bedre å ta turen ut først og tekoppen etterpå. Bedre både for Kidd og meg.

Og ja jeg skal si det var godt å komme imn og varme litt kalde fingre på varmt tekrus mens jeg satt i bobla mi og koste meg og skrev innlegg om rosa sildesalat.

En frisk morgentur gir også energi. Innen klokka var 8.30 denne første lørdagen i januar duret oppvaskmaskinen fornøyd og jeg var i gang med å vaske stuegulvet. Snakk om kjerring med energi.

Eller det er kanskje mest på samme måten som når jeg i mitt tidligere liv kom hjem fra nattevakt. Jeg hadde masse energi en stund og utnyttet den før søvnen overmannet meg. Var som regel mye tyngre å komme i gang etter en blund.

Jeg var oppe 6.30 i dag. Har sovet dårlig i natt. Kroppen min med alle sine skavanker resgerer på kulda. Så etter gulvvasken bevilget jeg meg en liten strekk og høneblund under pelspleddet på sofaen. Jeg hadde jo fått mye ut av dagen før sola sto opp.

 

6 kommentarer

Siste innlegg